Granule pro fretky
(hodnocení podle obsahu masa)

požadavky na granule:

Nejprve si musíme shrnout jak by vlastně takové granule pro fretku měly vypadat. Fretka je masožravec, tudíž vyžaduje granulky, které jsou bohaté na obsah masa. U zdravých zvířat platí, že:

obsah bílkovin by měl být alespoň 35%

obsah tuku alespoň 18%

Nejlepší volbou pro freťulky jsou granule pro koťátka, nebo přímo pro fretky. Pro koťátka hlavně pak z hlediska obsahu tuku-  energetické hodnoty krmiva (zkrátka těch granulí pro dospělou kočku fretka sní více, a vzhledem k tomu, že se vyrábí většinou menší pytle- do 8kg a stojí zhruba stejně pro dospělé i koťata potažmo kojící a březí kočky prostě se to vyplatí). Fretka by měla mít neustálý přístup k potravě. Množství přijaté potravy se odvíjí od energetické hodnoty krmiva, věku, zdravotního stavu, váhy, pohlaví, ročního období, a tak dále a tak dále :)

Velice doporučuji volit pouze granule, které mají přesně uváděné složení, tudíž každá jednotlivá složka, nebo alespoň složka živočišného původu je uváděna v konkrétních procentech, člověk si pak lépe udělá představu. V opačném případě je výrobce povinen pouze uvádět suroviny v sestupném pořadí a výrobci pak mají tendenci opakovat složky rostlinného původu, které ve finále převládají nad složkou živočišnou, která je uvedena na přední příčce. Dalším 'fíglem' výrobců je zmiňování čerstvého masa. Každý kdo někdy sušil maso ví, že tímto procesem maso přichází o vodu, tudíž zhruba 75% své hmotnosti, takže procesem výroby granulí ve výsledku převládá opět rostlinná složka (například rýže, která té vody moc neobsahuje). Na předních příčkách by tudíž mělo být uváděno procento masa již zbaveného vody (maso dehydrované, sušené, nebo masová moučka, v opačném případě musíme veškeré čerstvé masité složky vydělit třemi, abychom získali představu o tom jaký je obsah masa po procesu výroby. 

Příklad: Pro příklad volím granule Applaws Kitten, které zvítězily u nás, hlavně tím, že mé fretky jimi nikdy nepohrdnou. Ikdyž byly na jiných granulích, na návštěvě se vždy nekompromisně vrhli na misku Applaws a vzhledem k tomu, že jsou poměrně mlsní, tak nějak i věřím jejich zdravému úsudku :) 

Složení: Sušená kuřecí moučka (min. 62%), mleté kuřecí maso (17%), brambory, pivní kvasnice, řepné řízky, drůbeží šťáva (1 %), olej z lososa, vitamíny, minerální látky, sušená celá vejce, celulóza z rostlinné vlákniny (0,03%), sůl, uhličitan vápenatý, mořské řasy, brusinky, DL-methionin, chlorid draselný, výtažek z yuccy, výtažek z citrusů, výtažek z rozmarýnu.

když si přepočítáme obsah masa který je uváděn ve složení, můžeme počítat se sušeným masem min. 62% plus připočteme mleté maso, které je uváděno v čerstvém stavu (vydělíme třemi) zaokrouhleno zhruba na 6%. Výsledná granule tedy obsahuje zhruba 68% masa a i v ostatních bodech složení se mi granule zdají vyhovující.

Osobně považuji za vyhovující granule pro masožravce jako je fretka granule takové, které mají ve složení uvedeno alespoň 40% masa, původně jsem chtěla volit 50% ale okruh by byl tak omezen, že by pomalu nebylo co jmenovat, a protože mi spousta lidí argumentuje tím, že takové granule jsou drahé, rozhodla jsem se uvést několik druhů nejužívanějších granulí pro fretky v ČR a cenu za kg u nejvýhodnějšího dostupného balení. Ano granule jsou určitě dražší, než nějaké které koupíte za rohem v supermarketu, ale mohou Vám ušetřit opravdu nemalé částky, které dříve nebo později necháte u veterináře, případně přidat Vašemu zvířeti nějaký ten rok, který je myslím k nezaplacení. Péče o zvíře zkrátka začíná v misce, je to to nejzásadnější co můžeme ovlivnit. 

Prosím, berte na vědomí:

  • Složení uváděné v tabulce je dohledáno na internetu (v lepším případě ze stránek prodejce) a nemusí být plně aktuální, vždy ale musí odpovídat složení, které je uvedené na zadní straně pytle, který jste zakoupili, proto si můžete masíčko snadno spočítat podle příkladu výše. 
  • Tabulku se snažím průběžně aktualizovat a doplňovat, proto pokud jste našli granulky, které se Vám zdají být vyhovující neváhejte mi napsat :) 
  • Granulky jsou v tabulce řazeny podle abecedy, obsah vlákniny a popelovin by měl být co nejnižší, obsah tuku může ovlivňovat bobek Vašeho mazlíka :) Obsah bílkovin není až tak důležitou informací, vzhledem k tomu, že v tabulkou zmíněných granulích se jedná většinově o uměle nevyhnané bílkoviny živočišného původu, tento parametr je uveden pro představu (např. při onemocnění, kde zvíře musí dodržovat nízkoproteinovou dietu). Při onemocněních, kdy musí být nasazena dieta prosím konzultujte tuto situaci se specialistou na fretčí problematiku, některé diety, které jsou veterináři schopni doporučit jsou pro fretky naprosto nevhodné a zvířeti ve finále spíše přitíží. Obsah energetické hodnoty je již zmíněn výše- čím vyšší, tím méně toho freťule zbagruje :)