Pamlsky pro fretky


Jak všichni dobře víme, fretka je masožravec. Ale co přesně to znamená? Z fyziologického hlediska asi toto:


  • fretka postrádá caecum. Caecum je část tlustého střeva, která je zodpovědná například u člověka za trávení sacharidů, neboli cukrů. 
  • Fretka zároveň neprodukuje amylázu (enzym, štěpící škroby) slinnými žlázami, ale pouze slinivkou břišní. 

V praxi to znamená asi tolik, že fretka nejen, že ze škrobů, potažmo cukrů nemá prakticky žádný užitek, nýbrž ji podávání výše zmíněného prokazatelně škodí. Aby fretčí tělíčko dokázalo škroby a cukry zpracovat, musí totiž veškerou amylázu produkovat právě slinivka břišní, u které častým a nesmyslným drážděním dochází k hyperplazii (zmnožení buňek a tkání) a jak tělíčko fretky stárne, stejně jako u nás při množení buněk dochází k nehezkým 'chybám' kdy se buňky začnou množit nekontrolovaně. Tomuto jevu se říká rakovina. U fretek v případě slinivky nechvalně známý inzulinom.


Doteď to byla nuda? Zklamu vás, bude to ještě horší :) Co se týká potravin určených ke konzumaci lidmi (například oblíbené piškotky, nedejbože rohlíky, bramborová nebo krupicová kaše- ano, i to jsem slyšela) jsou pro fretku i při jednorázovém podání smrtelně nebezpečnou záležitostí, mohou si jimi ucpat střeva a podobně. Bohužel ani většina komerčně prodávaných 'pamlsků' pro fretky, kočky, pejsky, nejen že nejsou vhodné, ale nebojím se říct, že i ony jsou při častém podávání pro fretky smrtelně nebezpečné. S těmito znalostmi by neměl být pro běžného laika problém použít selský rozum a rozhodnout se co fretce podat a co NE. 

Naprosto nevhodná je většina paštik, kapsiček, sucharů a bohužel- to už se dostáváme k jádru 'pudla' i mezi fretkaři (a i fretkami :) ) uctívané pasty, které dokonce výrobci předkládají jako 'vitamínové' nebo 'léčivé'. Co se týká 'vitamínů' tak zdravá fretka, krmená kvalitní stravou žádné dodávat nepotřebuje, a poslední co potřebuje fretka nemocná je podání vitamínů touto cestou. A co se týká chuchvalců chlupů v trávicím traktu, ty tělo fretky zpracuje rozhodně lépe než tu úžasnou pastu. A jak je to možné?

Stačí otočit krabičku a přečíst si složení:

Složení: Rostlinné vedlejší produkty (Extrakt maltózy 43,7%, celulóza 4%), oleje a tuky (31%), kvasnice  

a co je to vlastně maltóza? Disacharid, uvolňující se při klíčení ječmene. A to si ještě dovolí na krabičku napsat 'bez přidaného cukru' no ještě aby tam nějaký další přidávali... Dobrou chuť...

Pokud jste dočetli až sem, jistě vám není život vašeho mazlíka lhostejný, pokud jste dočetli až sem, pokuste se změnit životosprávu vašeho mazlíka a nepodávejte mu něco, co mu může přivodit nemoc, nebo dokonce předčasné úmrtí. Je to totiž jen na vás.


A teď k tomu příjemnějšímu, fretku samozřejmě můžete odměnit, například malými kousky čerstvého nebo sušeného masa a to prakticky bez výjimky na druhu, dále třeba lososovým olejem, syrovým žloutkem, kapsičkami složenými z většiny masitou složkou, a teď dobrá zpráva- dokonce existují i poněkud vhodnější pasty, které obsahují okolo 30-35% masa z lososa. Opět vkládám složení


Složení:
lososový vývar, losos (35%), řepkový olej, bramborový škrob, kukuřičný škrob, prášek z mléčné bílkoviny, prášek z kuřecí bílkoviny. 

Ano, není to úplný zázrak, ale rozhodně to vypadá lépe, než výše uvedené složení pasty s maltózou, nebo ne? A navíc jsou fretkami poměrně slušně přijímané, a to zvláště pokud si na ni zvyknou i odmalička. Takzvaně 'prověřené' jsou pasty TUBI (kočičí, psí, i fretčí), pasta TRIXIE (kočičí varianta) a ze zahraničí (Rakousko, Německo) pasty Multifit Lachscreme.

Podklady pro tento článek mi laskavě poskytlo fórum 'Holistic ferret' https://holisticferretforum.com